Positiv Psykologi er videnskaben om menneskelig trivsel, og når man bruger Positiv Psykologi, som en naturlig del af sin hverdag, øger man sin modstandskraft i forhold til det negative, som man naturligt vil møde i sit liv.
Positiv Psykologi er at forstærke sin Mental og Følelsesmæssig Sundhed.
Positiv Psykologi hjælper til en bedre og sundere håndtering af angst, stress og depression.
Positiv Psykologi fungerer ligeledes fint på arbejdspladsen som ledelsesværktøj, nemlig Styrkebaseret Ledelse.
Uddannelsen er på Master-/Diplomniveau.
Nogle af de teorier og værktøjer, du kommer til arbejde med på uddannelsen:
✅ Positiv Psykologi
✅ 3. generations coaching
✅ Filosofisk coaching
✅ Styrkebaseret coaching
✅ Værdibaseret coaching
✅ Filosofi
Kognitiv terapi og metakognitiv terapi er nogle af de allerbedste tilgange til at hjælpe mennesker med at udvikle sig, få løst op for hæmmende overbevisninger, og til at opbygge et stærkt selvværd.
Uddannelsen
Uddannelsen vil give dig en dyb, psykologisk og filosofisk indsigt i, hvorfor vi gør som vi gør, og hvad der skal til for at hjælpe mennesker, den retning, de vil.
Uanset om du er helt ny i forhold til coaching, psykologi, filosofi og terapi eller har lært basale teknikker, fx NLP, så vil du med denne uddannelse opleve en både stærk egenudvikling, og blive god til at føre virkningsfulde dialoger, som fører til stærke refleksioner – og dermed skaber udvikling hos kunde og klient.
Uddannelsesmaterialet bygger næsten udelukkende på videnskab og forskning.
Dine fordele:
✅ Ingen quick-fix.
✅ Konkrete, videnskabelige værktøjer
✅ Personlig, direkte undervisning, hvor kun du og din virkelighed er i centrum.
Det vil sige, at uddannelsen tilpasse præcis dine behov og dit læringstempo.
Dette er uddannelsen, hvis du vil arbejde seriøst og på et top professionelt plan, både med dig selv og med andre. Det giver:
✅ Øget trivsel
✅ Øget overskud
✅ Psykologisk modstandskraft
✅ Mere arbejdsglæde
Fordelen ved eneundervisning:
✅ Undervisningen tilpasses dig og dine behov
✅ Der tages hensyn til din kalender og din læsehastighed
✅ Alle undervisningtimer handler udelukkende om dig og tager udgangspunkt i dig
✅ Vi sammensætter undervisningen efter dit ønske
Dette kan du blandt andet bruge uddannelsen til:
✅ Bliv blandt de bedst uddannede coaches i DK
✅ Opkvalificer dig på job
✅ Afklar værdier og styrker – privat og på job
✅ Du bliver langt bedre til at sætte ord på dine tanker og følelser
✅ Styrk din ledelsesstil
Dette kan uddannelsen også bruges til:
✅ Tillids- og sikkerhedsrepræsentant
✅ Bliv bedre til at holde MUS
✅ Konflikthåndtering
✅ Nedbringelse af sygefravær, fx på grund af stress
✅ Sælger, kundeservice, HR
✅ Ledelse
Yderligere udbytte for dig:
Der vil være meget personlig udvikling i løbet af uddannelsen, fx:
✅ Du får stærkere relationer og får nemmere ved at vælge til og fra
✅ Du bliver mere handlekraftig og vedholdende
✅ Du minimerer risikoen for angst, stress og depression
Sådan foregår det!
Den fulde pakke:
Når du vælger den fulde pakke, vil det tage dig mellem 6 måneder og 18 måneder at færdiggøre.
Det afhænger af hvor meget tid du har til at læse, for din hverdag skal naturligvis også passes.
Du skal dog nok regne med en del mere end 6 måneder, er min erfaring, men vi tager den tid, det tager.
Vi starter ud med 2 dages indledende undervisning.
Du har på dette tidspunkt allerede læst den første bog eller det meste af den, måske allerede de første 2 bøger, som vi gennemgår.
Herefter læser du videre og vi mødes jævnligt, og går stoffet og alle dine notater grundigt igennem.
Her øver vi dig også i at coache, ligesom du også selv bliver coachet.
Du bliver selvfølgelig hørt i stoffet, ligesom vi gennemgår dine notater, og vi reflekterer en hel del sammen over det du har læst, så du lige så stille bliver bliver bedre og bedre til at begå dig i den psykologiske verden.
Du skal som sådan ikke kunne stoffet udenad, men det vil handle om, at du forstår teorierne og kan bruge dem frit og let.
Vil du selv være coach?
Hvis du vil bruge din uddannelse til at blive selvstændig coach, så skal du ud og øve dig i at coache på andre.
Leder, HR, TR mm
Vi tager typisk fat i de konkrete problemer og udfordringer, du står med på arbejdspladsen, og jeg vil være med på sidelinien som sparringspartner i det omfang, du har brug for og lyst til.
Eksamen
Til sidst skal du op til en mundtlig eksamen, samt en skriftlig eksamen, som du skal forsvare, og skal du ud og arbejde som coach, skal du også op til eksamen i det at coache.
Er du leder, HR, TR eller lignende, vil der også være opgaver, som bliver tilpasset dig og dit job.
Typisk tager eksamen 4 til 5 timer.
Diplom og certificering.
Du bliver certificeret i Positiv Psykologi, styrkecoaching, samt de andre fag, du har været igennem og slutter af med at få dit diplom.
1 måneds uddannelse eller kortere uddannelser
Ved 1 måneds uddannelse, mødes vi til et 5 dages forløb.
Så bliver du sendt på ”læseferie”, hvor du skal igennem læselisten.
Undervejs er vi i dialog i forhold til det, du læser og omkring det, du skal bruge uddannelsen til.
Du bliver bedt om at argumentere for din notater, holdninger og meninger i forhold til det læste.
Nå du er færdig med bøgerne, får du tilsendt en opgave.
Denne skal løses skriftligt – og du har en uge til dette – hvorefter vi mødes, hvor du skal forsvare opgave, ligesom der er en mundtlig eksamen.
Eksamen tager ca. 3 timer.
Består du tilfredsstillende – hvilket jeg nok skal klæde dig på til – bliver du certificeret og får diplom.
Korte uddannelser og uddannelser efter behov
Har du andre ønsker?
Er 1 måned for lidt og den store pakke for meget, kan du selv sammensætte dit forløb.
Du kan få det, som du har brug for.
Er I flere, som vil læse sammen?
Er I en gruppe på to personer eller flere, kan der være helt op til 30% at spare.
Du er naturligvis også velkommen til at booke mig til én enkelt dag, hvis det er dét, du har lyst til.
Til slut noget meget vigtigt.
Du bedes prioritere og sætte god tid af til at læse, for der er del stof, du skal igennem, ligesom vi har mange timers intens samtale.
Væsentligt flere samtaler end de traditionelle coachinguddannelser.
Bøgerne, som du skal læse, kræver på ingen måde udenadslære,
men udfordringen ligger i at skabe forståelse hos dig selv.
Derfor har vi også en masse fælles refleksioner.
Derfor vil du opleve, at du kommer til at udvikle dig på et dybt muligt plan, når du skal kunne argumentere for dine notater, dine holdninger og din nye viden.
Det, du skal igennem:
Positiv Psykologi.
Positiv Psykologi er, som skrevet, videnskaben om menneskelig trivsel.
Du får et dybt kendskab og forståelse for, hvordan psykologi i det hele taget virker, med særligt fokus på Positiv Psykologi, ligesom du får alle de værktøjer, som forskningen inden for feltet har.
Du kommer til at lære om mod, gejst, selvværd, trivselsforskning, værdier, styrker, stærke relationer, mental robusthed og meget, meget andet.
Styrke- og værditest
Styrketesten tager udgangspunkt i den Positive Psykologi, og danner, sammen med værditesten, grundlag for den menneskelige selvforståelse – og lægger op til dybe refleksioner.
Du lærer at bruge begge dele indgående, ligesom vi har skjulte styrker og talenter oppe og vende.
Coaching
Der er flere forskellige coachingformer.
Det er vigtigt, at du lærer den bedste måde at arbejde med andre mennesker på, så det ikke blot bliver symptombehandlinger, som mange coachingmodeller ellers har.
Her er niveauet hævet betragteligt, og det stiller større krav til dig, uden det dog er svært.
Jeg skal nok hjælpe dig godt igennem.
3. generations coaching
En coachingform som stiller anderledes krav til dig, som udøver.
3.Generations Coaching er en narrativ coachingform, hvor du som coach er mere ligestillet med den kunden/klienten/ansatte.
Du er det, man kunne kalde en spillende træner.
Man har fokus på dialogen og reflekterer sammen.
Du er altså ikke bundet af en bestemt model, som for den dygtige coach opleves som en frihed, men også en nødvendighed, for du skal møde din kunde i øjenhøjde.
Målet med coaching er ikke, nødvendigvis, at løse et problem, men at skabe selvrefleksion, perspektivering, selvforståelse og en samskabende dialog.
3. generations coaching er udviklet af Reinhard Stelter, professor og leder af Coaching Psychology Unit, Institut for Idræt og Ernæring, Københavns Universitet, og det er hans forskning, vi tager udgangspunkt i.
Protreptisk Coaching
Protreptik er et filosofisk begreb, som betyder at ”Vende et menneske mod sig selv”.
Årsagen til, at du lærer om Protreptik, kan beskrives således:
”Mit sprogs grænser, er min verdens grænser” og ”Jeg ved først hvem jeg er, når jeg forstår, hvad jeg mener med det, som jeg har sagt.”
Som coachingform, er protreptik genialt, da man som kunde/klient begynder at forstå sig selv ud fra det ”Væsentlige” i livet.
Protreptik er gennem mange år videreudviklet af ledelsesfilosoffen Ole Fogh Kirkeby.
Kirkebys ønske er, ligesom hos Reinhard Stelter, at hæve coachingniveauet voldsomt fra det, som han kalder ‘intimteknologi’ – som fx det Tony Robbins og NLP, står for – og skabe en samtale og fælles analyse omkring det væsentlige i vores liv.
Styrke- og værdibaseret coaching
Denne coachingform tager udgangspunkt i den Positive Psykologi og i vores værdier, som man finder gennem test.
Du lærer at bruge både 3. Generation Coaching og protreptikken, og dermed en narrativ tilgang til at arbejde med menneskers værdier og styrker.
Coachingen er generelt en procesorienteret samtale med mindre fokus på et mål.
Svend Brinkman
På læselisten er også Brinkmans bog: ‘Stå Fast’.
Brinkmanns mål med bogen – og den efterfølgende ‘Ståsteder’ – er et opgør med selvudviklingstvangen og positivitetstvangen.
Brinkmann er tilhænger af ‘Stoicismen’, som er en filosofisk retning, hvor man har et ønske om af skille fornuft og følelser.
Stoicisme taler om at kigge ud, frem for at man skal kigge indad, hvis man skal ”finde sig selv”.
Brinkmann har en ganske kritisk og nøgtern tilgang til livet, så han ønsker at vi også bruger måske-hatten, nej-hatten og tvivl-hatten, og at vi indstiller jagten på den evige JA-hat.
Svend Brinkman er professor i psykologi ved Aalborg Universitet.
Håndtering af stress, lettere depression og angst
Med hovedvægten lagt på kognitiv og metakognitive terapi + ”STOP STRESS”-bogen af Marlene Friis Andersen mf, gennemgåes forskningen bag håndteringen af stress, depression og angst.
Du lærer at bruge konkrete værktøjer, som kan bruges af dig selv, som coach og som leder.
LEGO® SERIOUS PLAY®
LSP bliver brugt i LEGO til ledelsesudvikling, strategiudvikling, men kan også bruges i forbindelse med værdier, styrker og private problemstillinger.
LEGO´s ønske var, at man med kreative midler skulle løse organisationens udfordringer.
Jeg har LEGO-klodserne og sammen finder vi kreativiteten frem – og du lærer at bruge det specielle LEGO-sæt på den rette måde.
Uanset om det er i forhold til erhvervslivet eller rettet imod private mennesker.
LSP er en fast del af ledelseforløbet, men kan også tages op, hvis du vil arbejde som coach.
Ledelse, TR, HR mm
Hvis du vælger ledelse, skal du læse bogen ‘Positiv Psykologi i Organisationen’.
Styrkebaseret Ledelse og Livsfarlig Ledelse.
Styrkebaseret Ledelse tager udgangspunkt i den Positiv Psykologi, mens bogen ‘Livsfarlig Ledelse’ vender traditionel ledelse lidt på hovedet.
Der kan komme Helle Heins ‘Primadonnaledelse’ og bogen ‘Systemisk Ledelse’ på læselisten, hvis vi finder, at det vil give mening.
Læseliste:
Når du vælger den fulde pakke, skal du læse følgende bøger:
- 1. Martin Seligmann – At Lykkes
- 2. Barbara L. Fredrickson – Positivitet, Kilder Til Vækst I Livet
- 3. Anders Myszak/Simon Nørby -Positiv Psykologi
- 4. Reinhard Stelter – Kunsten At Dvæle I Dialogen
- 5. Reinhard Stelter – Coaching, Læring Og Udvikling
- 6. Gørtz / Mejlhede – Protreptik I Praksis
- 7. Svend Brinkmann – Stå Fast og Ståsteder
Ledelse
Hvis du arbejder med ledelse, TR, HR mm eller har et ønske om det: - Livsfarlig Ledelse – Christian Ørsted
- Positiv Psykologi i organisationen
- Styrkebaseret Ledelse –Pernille Hippe Brun og Mikkel Ejsing
- Primadonnaledelse – Helle Hein
- Systemisk Ledelse – Molly-Søholm, Stegeager, Willert
Af andre bøger, kan anbefales:
Ole Fogh Kirkeby – Protreptik, Filosofisk Coaching i Ledelse
Befri samtalen – Cecilie Cornett & Klaus BakdalDer kan komme andre bøger på listen, hvis der er andre retninger, som du vil arbejde med.
Hvis du vælger den korte uddannelse, indeholder læselisten følgende bøger:
- 1. Martin Seligmann – At Lykkes
- 2. Anders Myszak/Simon Nørby -Positiv Psykologi
- 3. Reinhard Stelter -Tredje Generations Coaching
- 4. Svend Brinkmann – Stå Fast og Ståsteder
Du skal ikke købe bøger, før vi har aftalt det.
PRISER:
Prisen for den lange uddannelse er:
38.000 kr (+ moms, hvis du skal faktureres gennem firma eller organisation)
Prisen for 1 måneds uddannelsen:
15.750 kr (+ moms, hvis du skal faktureres gennem firma eller organisation)
Uddannelsen kan foregå, stort set, i hele Danmark.
Typiske steder er:
– København
– Odense
– Middelfart
– Esbjerg
– Sønderborg
– Aarhus
– Aalborg
Men kan også være andre steder. Du skal blot forhøre dig.
RABAT:
Hvis I er flere, der vælger at læse sammen, er der gode rabatter at hente.
Fx ved 2 personer, så får I 10% rabat.
3 personer får 20%, 4 personer 30% rabat.
Har du spørgsmål om større hold, så kontakt mig venligst.
Afbetaling:
Som privatperson, kan du vælge at dele beløbet op i maksimalt tre dele, som skal betales på hinanden følgende måneder.
1. rate skal betales inden uddannelsens start.
De resterende rater skal betales de to næstfølgende måneder.
Betaler du på een gang, skal det fulde beløb være indbetalt før opstart.
Kompetencefonden.
Du kan prøve at søge Kompetencefonden.
Nogle elever har fået godkendt deres ansøgning.
Bruttolønsordning
Du har måske mulighed for at få dit firma til at indgå en bruttolønsordning (læs mere her). Bruttolønsordningen gør, at de trækker udgiften til kurset over din bruttoløn – altså før skat – fordelt typisk over 12 måneder. Nogle steder, over 24 måneder.
Alt efter hvilken trækprocent du har, vil du så slippe med skulle betale det halve eller en lille smule mere, fordelt over 12 måneder. Din arbejdsgiver har ingen udgift forbundet hermed, udover, at de lægger ud for dig, til gengæld får dit firma gratis opkvalificeret dig.
Det er altså en win-win for begge parter.
Det med småt.
Din tilmelding er bindende.
Du bestemmer selv tempoet og skal sørge for at få læst.
Jeg står til rådighed på tlf og mail, hele tiden, under forløbet.
Du bestemmer selv, hvornår du vil være færdig, men for at du får mest ud af det, så vil jeg foreslå, at du er maksimalt 18 måneder om den fulde uddannelse.
Oplever du problemer under uddannelsen – både jobmæssige og private, som du går til en terapeut, psykolog eller coach med – som ikke har med selve uddannelsen at gøre, så står jeg naturligvis også til rådighed.
Det koster naturligvis ikke mere af den grund.
Min opgave er at få dig godt gennem hele forløbet.
Kontakt og spørgsmål:
Niels@andtalk.dk